Historia alfabetu, historia pisma

Pismo obrazkowe

Wszystko zaczęło się sześć tysięcy lat przed naszą erą. To wtedy, jak podają eksperci, pojawiły się piktogramy, czyli pismo obrazkowe. Za pomocą rysunków odwzorowywano osoby, przedmioty, zwierzęta oraz codzienne czynności. Posługiwali się nim m.in. Egipcjanie. Ten rodzaj pisma był bardzo prosty. Zaletą było to, że zapisy były zrozumiałe dla każdego. Jednak z powodu braku możliwości odwzorowania zagadnień abstrakcyjnych czy przymiotników, pismo piktograficzne ewoluowało.

Pismo ideograficzne

Pojawiły się więc pisma ideograficzne. Rysunki przedmiotów zaczęły zatem nabierać zupełnie nowych znaczeń. Przykładowo, niebo stało się wyrazem boga, słońce - dnia itd. Od tego momentu znaki przestały być zrozumiałe bezwzględnie dla każdego. Trzeba było mieć określoną wiedzę, by odczytać zapisany komunikat.

Pismo analityczne

Ewolucją pisma ideograficznego było pismo analityczne. Aby zapisać wyraz trzeba było złożyć go z określonych sylab lub głosek. Wtedy możliwe do zapisania stały się odmiany gramatyczne, ale i zupełnie uniemożliwiło to odczytanie wiadomości przez osoby nieznające tego języka. Na tym etapie rozwoju zatrzymały się pisma chińskie i japońskie.

Ostatnim etapem rozwoju pisma było pojawienie się alfabetu. Wyrazy przestały być dzielone na sylaby, ale na pojedyncze głoski reprezentowane przez znaki graficzne.