Alfabet polski dla dzieci

Nauka czytania to ważny moment w rozwoju dziecka. Maluchowi tym łatwiej będzie się nauczyć czytać, im większą będzie mieć z tego frajdę. Dlatego dobrze jest, jeśli rodzice wykażą się dawką kreatywności podczas pierwszych lekcji rozpoznawania literek. Warto także zerknąć, jakie są sprawdzone sposoby nauki czytania.

Alfabet dla dzieci - kiedy nauka?

Specjaliści przekonują, że dobry moment na naukę dziecka czytania to taki... w którym samo będzie tym zainteresowane. To zwykle następuje bardzo szybko, bo dzieci są ciekawe świata. Pierwsze literki poznają już trzylatki.

Jeśli pięciolatek wciąż nie będzie zainteresowany literkami, to można go zachęcić do nauki poprzez zabawę. Pamiętajmy, że dzieciaki w ogóle nie są w stanie przyswajać liter w postaci znaków graficznych. Dla nich to totalnie bezsensu! Jak więc zatem nauczyć je czytać?

Alfabet dla dzieci poprzez zabawę. Zacznijcie od imienia i znanych słówek!

Zasada jest prosta. Nauka alfabetu, czytania, powinna polegać na początku na kojarzeniu liter ze słowami, których znaczenie potrafią rozpoznać.

Dlatego dobrym sposobem na naukę alfabetu jest rozpoczęcie od pierwszej litery imienia, bo tę literkę maluch będzie kojarzyć ze sobą. Gdy już tę opanuje, uczcie się kolejnych literek. Później zajmijcie się znanymi wam literkami. “M” jak “mama”, “B” jak “babcia”, “T” jak “tata” czy “K” jak kotek i tak dalej.


Gry i zabawy literowe

Malucha trzeba zainteresować nauką. To będzie procentować w przyszłości. Chętniej będzie się uczył, łatwiej będzie mu się skoncentrować. Wyrabianie dobrych nawyków można zacząć od nauki czytania. Podczas tych zabaw śpiewajcie piosenki, róbcie miny. Artykułuj wyraźnie kolejne literki i niech maluch powtarza je za Tobą!

1. Literki dotykowe

Do nauki literek wykorzystaj specjalne zabawki. Drewniane literki, szorstkie wzorki - poznając kolejną literkę niech maluch wodzi po kształtach paluszkami. W ten sposób z pewnością szybciej je zapamięta.

2. Literki w mące

Wystarczy wyjść na plażę lub do piaskownicy. Pokazując maluchowi literki, zapisujcie je palcami w piasku. Jeśli nie możecie wyjść, to po prostu rozsypcie na podłodze mąkę i róbcie to samo. W obu sposobach maluch będzie miał ogromną frajdę.

3. Literki z modeliny lub masy solnej

Omawiając kolejną literkę, lepcie je z modeliny i masy solnej. Zostawcie je do stwardnienia - będą świetnie sprawdzać się do dalszej nauki. Nie ma szans, by maluch tego nie zapamiętał!